Poznaj Świat z nami
superkalejdoskop.com
Idol szygirski

Idol szygirski - jedna z najstarszych rzeźb na świecie

Idol szygirski to jeden z najstarszych odkrytych artefaktów na świecie. Został wykonany około 9500 lat temu, co czyni go jednym z najstarszych istniejących przykładów ludzkiego dzieła sztuki. Rzeźba, która mierzy prawie 13 centymetrów, reprezentuje postać sportowca stojącego na skraju falującego morza. Wykonana z brązu i stali stopowej, rzeźba przedstawia prawdoodobnie starożytnego boga.

Jest on uważany za pierwszego bogatego arystokratę, który patronował gimnastyce i sportom wojennym swojej epoki. Idol Szygirski jest wysoce ceniony ze względu na swoje historyczne znaczenie i jest uważany za ważny symbol historii starożytnych społeczeństw ludowych Europy Wschodniej.

Jakie są główne cechy tej rzeźby?

Głównymi cechami tej rzeźby są jej wyrafinowane proporcje, doskonale dopasowane do ludzkiego ciała i subtelne detale. Jest to przykład starożytnego kunsztu artystycznego i ma duże znaczenie dla badaczy starożytności. Idol szygirski jest często uważany za symbol mocy naturalnych oraz siły boskiej ochrony, co stanowi ważny aspekt tej niezwykle istotnej rzeźby.

Czym wyróżnia się ona na tle innych zabytkowych rzeźb?

Wyróżnia się ona na tle innych zabytkowych rzeźb przede wszystkim swoim kształtem i materiałem, z którego została stworzona - jest to bowiem masa ceramiczno-kamieniowa.

Jest to bardzo interesujący przykład starożytnej sztuki, dzięki któremu możemy poznać techniki wykorzystywane przez ludzi sprzed kilku tysięcy lat. Idol szygirski posiada też unikalną historię - był czczono obok innych bożków plemienia Szygirów oraz miał uchronić ich od niesprzyjających okoliczności.

Kiedy została odkryta i przez kogo?

Idol szygirski odkryty został w 1894 roku przez archeologa, Alberta von Fritscha. Von Fritsch odkrył go w ruinach starożytnego miasta Szygiry, położonego w Azji Mniejszej. Od czasu swojego odkrycia, idol stał się symbolem starożytnej kultury regionu i jest uważany za jeden z najbardziej cenionych skarbów kultury na Bliskim Wschodzie.

Czy istnieje jakaś legenda lub historia powiązana ze swoim powstaniem?

Idol szygirski to jedna z najstarszych rzeźb na świecie, który pochodzi z okresu neolitu i datowana jest na pierwszą połowę IV tysiąclecia p.n.e. Co ciekawe, wokół jej powstania narosła legenda lub historia, która mówi o tym, że była ona wykonana przez boginię Matar Kubaba-Kabasilim z Kaldi, a jej celem miało być odprawianie ofiar dla boga Baal-Hadad.

Według legendy idol miał też chronić ludzi przed siłami natury i ma do tego dnia zapewniać ochronę swojemu domowi oraz całemu miastu. To jedyna taka relikwia starożytności, która może nam opowiedzieć historię i uzupełnić brakujące elementy naszej wiedzy na temat dawnego społeczeństwa.


Ostatnie wpisy

Dusiciel BTK

Dusiciel BTK, Dusiciel z Wichity - kim był Dennis Rader?

Dennis Rader, lepiej znany jako "Dusiciel BTK" to jeden z najbardziej przerażających seryjnych morderców w his

Czytaj więcej
Jerzy Sosnowski (oficer wywiadu)

Jerzy Sosnowski (oficer wywiadu) - historia i życie

Jerzy Sosnowski to postać, która w historii Polski zasłużyła się działalnością wywiadowczą na rzecz kraju. Jak

Czytaj więcej
Algimantas Dailidė

Algimantas Dailidė - zbrodniarz, który ukrywał się latami

Algimantas Mykolas Dailidė był jednym z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich na świecie. Urodzo

Czytaj więcej
Harald Quandt - pasierb Josepha Goebbelsa

Harald Quandt - przedsiębiorca, który był pasierbem Josepha Goebbelsa

[Harald Quandt był niemieckim przemysłowcem, jednym z najbogatszych ludzi w Zachodnich Niemczech, a także pasi

Czytaj więcej
Ludwik Szalony

Ludwik II Wittelsbach - król Bawarii, który nazywany był szalonym

Ludwik II Wittelsbach był królem Bawarii od roku 1864 do jego śmierci w 1886 roku. Był synem Maximiliana II i

Czytaj więcej