Poznaj Świat z nami
superkalejdoskop.com
Harald Quandt - pasierb Josepha Goebbelsa

Harald Quandt - przedsiębiorca, który był pasierbem Josepha Goebbelsa

[Harald Quandt był niemieckim przemysłowcem, jednym z najbogatszych ludzi w Zachodnich Niemczech, a także pasierbem Josepha Goebbelsa - jednego z głównych nazistowskich przywódców. Jego życie było pełne dramatycznych wydarzeń i kontrowersji.

Wczesne życie i początki

Harald Quandt urodził się w 1921 roku w Charlottenburgu. Był dzieckiem przemysłowca Günthera Quandta i Magdy Behrend Rietschel, którą Günther poślubił w 1921 roku. W 1931 r. Magda poślubiła Josepha Goebbelsa, a Harald pozostał przy ojcu. Po 1934 roku wrócił do matki i mieszkał z rodziną Goebbelsów do czasu zdania końcowych egzaminów w szkole w 1940 roku.

Podczas II wojny światowej

Podczas II wojny światowej służył jako porucznik w Luftwaffe. Został ranny, a następnie schwytany przez żołnierzy alianckich we Włoszech w 1944 roku. Wolność odzyskał w 1947 roku. Magda i Joseph Goebbelsowie popełnili samobójstwo w maju 1945 roku. Harald był jedynym dzieckiem Magdy, które przeżyło wojnę.

Po wojnie

Po wojnie Quandt ożenił się z Inge Bandekow i zaczął wspólnie z przyrodnim bratem prowadzić rodzinne przedsiębiorstwo. Grupa Quandta obejmowała ponad 200 przedsiębiorstw różnych branż, od tekstylnej do farmaceutycznej. Posiadała także udziały w niemieckim przemyśle motoryzacyjnym. Harald skupił się na firmie IWKA oraz na firmach budowlanych i narzędziowych.

Quandt był jednym z najbogatszych ludzi w Zachodnich Niemczech, a po jego śmierci w 1967 roku jego pięć córek odziedziczyło ogromny majątek wart około 1,5 miliarda marek niemieckich (ok. 760 mln dolarów).

Kontrowersje związane z rodziną

Jego życie było również związane z kontrowersjami związanymi z rodziną Goebbelsa. W 2007 roku niemiecka telewizja ARD wyemitowała film dokumentalny pt. "Das Schweigen der Quandts", prezentujący rolę biznesu Quandtów podczas II wojny światowej. Przeszłość rodziny w czasach nazistowskich nie była dobrze znana, ale dokument przedstawia informacje dotyczące wykorzystywania robotników przymusowych w fabrykach Quandta w czasie wojny.

Odpowiedzi na ataki

W odpowiedzi na ten film, członkowie rodziny Quandtów ogłosili, że sfinansują projekt badawczy, w którym historycy zbadają rodzinną przeszłość w czasach rządów Adolfa Hitlera.

Po wojnie Harald Quandt skupił się na rozwijaniu rodzinnej firmy i prowadzeniu biznesów w różnych branżach. Jego kariera przemysłowa przyniosła mu olbrzymie bogactwo, czyniąc z niego jednego z najbogatszych ludzi w Zachodnich Niemczech.

Jednak, związki Haralda Quandta z nazistowską hierarchią Niemiec budziły wiele kontrowersji i krytyki. Był on pasierbem Josepha Goebbelsa, ministra propagandy i publicznej oświaty w rządzie Adolfa Hitlera, który odegrał kluczową rolę w propagandzie nazistowskiej.

Związek z Goebbelsem

Nie jest jasne, jaki był dokładny związek między Quandtem a Goebbelsem. Niektórzy twierdzą, że Goebbels był jego ojczymem i że Quandt był jednym z jego ulubionych pasierbów. Inni uważają, że Quandt nie był zbyt blisko związany z Goebbelsem, a ich kontakty były raczej sporadyczne.

Quandt był również zaangażowany w biznesy związane z przemysłem motoryzacyjnym, w tym w firmach takich jak Daimler-Benz i BMW. Oba te przedsiębiorstwa były również powiązane z rządem nazistowskim w czasie II wojny światowej. Quandt posiadał około 10% akcji Daimler-Benz i 30% BMW, co uczyniło go jednym z największych akcjonariuszy tych firm.

Mimo to, Harald Quandt jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych i znanych przemysłowców w powojennych Niemczech. Zmarł tragicznie w wypadku lotniczym we Włoszech w 1967 roku, pozostawiając po sobie ogromny majątek oraz skomplikowaną historię związków z rządem nazistowskim.


Ostatnie wpisy

Idol szygirski

Idol szygirski - jedna z najstarszych rzeźb na świecie

Idol szygirski to jeden z najstarszych odkrytych artefaktów na świecie. Został wykonany około 9500 lat temu, c

Czytaj więcej
Dusiciel BTK

Dusiciel BTK, Dusiciel z Wichity - kim był Dennis Rader?

Dennis Rader, lepiej znany jako "Dusiciel BTK" to jeden z najbardziej przerażających seryjnych morderców w his

Czytaj więcej
Jerzy Sosnowski (oficer wywiadu)

Jerzy Sosnowski (oficer wywiadu) - historia i życie

Jerzy Sosnowski to postać, która w historii Polski zasłużyła się działalnością wywiadowczą na rzecz kraju. Jak

Czytaj więcej
Algimantas Dailidė

Algimantas Dailidė - zbrodniarz, który ukrywał się latami

Algimantas Mykolas Dailidė był jednym z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich na świecie. Urodzo

Czytaj więcej
Ludwik Szalony

Ludwik II Wittelsbach - król Bawarii, który nazywany był szalonym

Ludwik II Wittelsbach był królem Bawarii od roku 1864 do jego śmierci w 1886 roku. Był synem Maximiliana II i

Czytaj więcej