Poznaj Świat z nami
superkalejdoskop.com
Algimantas Dailidė

Algimantas Dailidė - zbrodniarz, który ukrywał się latami

Algimantas Mykolas Dailidė był jednym z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich na świecie. Urodzony w Kownie na Litwie, był funkcjonariuszem Saugumo, kolaboracyjnej policji bezpieczeństwa w służbie III Rzeszy. W czasie wojny dokonywał straszliwych zbrodni na Żydach i Polakach, a po wojnie uciekł do USA, gdzie ukrywał swoją przeszłość przez wiele lat.

Niezwykłe odkrycie po latach

Jego nazistowska przeszłość została odkryta dopiero w latach 90. XX wieku, kiedy to władze amerykańskie zaczęły prowadzić śledztwo w sprawie ukrywających się w USA zbrodniarzy nazistowskich. Algimantas Mykolas Dailidė przez długi czas ukrywał swoją tożsamość i swoją przeszłość. Nie udało mu się jednak uciec przed sprawiedliwością.

W 1997 roku zostało mu cofnięte amerykańskie obywatelstwo, a w 2006 roku stanął przed litewskim sądem za aresztowanie 12 wileńskich Żydów, którzy próbowali uciec z tamtejszego getta oraz dwóch Polaków, którzy zostali represjonowani jako więźniowie polityczni. Wbrew oczekiwaniom, Algimantas Mykolas Dailidė został skazany za swoje zbrodnie, ale ze względu na jego podeszły wiek odstąpiono od wykonania wyroku na nim.

Skandal na miarę światową

Jego nazistowska przeszłość była jednym z największych skandali w historii USA i Europy. Algimantas Mykolas Dailidė był zbrodniarzem wojennym, który dokonywał straszliwych zbrodni na niewinnych ludziach, zabijając ich lub zsyłając do obozów koncentracyjnych. Jego działania były okrutne i nieludzkie, a jego nazistowska ideologia była pozbawiona wszelkiej ludzkiej godności.

Mimo że Algimantas Mykolas Dailidė zmarł w 2015 roku, to jego nazistowska przeszłość nadal budzi emocje i kontrowersje. Nadal znajduje się na liście poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich Centrum Szymona Wiesenthala, co dowodzi, że jego przeszłość wciąż wpływa na życie wielu ludzi. Jego zbrodnie nigdy nie zostaną zapomniane, a jego nazistowska przeszłość będzie przypominać nam o okrucieństwie, jakie wojna może zadać niewinnym ludziom.


Ostatnie wpisy

Idol szygirski

Idol szygirski - jedna z najstarszych rzeźb na świecie

Idol szygirski to jeden z najstarszych odkrytych artefaktów na świecie. Został wykonany około 9500 lat temu, c

Czytaj więcej
Dusiciel BTK

Dusiciel BTK, Dusiciel z Wichity - kim był Dennis Rader?

Dennis Rader, lepiej znany jako "Dusiciel BTK" to jeden z najbardziej przerażających seryjnych morderców w his

Czytaj więcej
Jerzy Sosnowski (oficer wywiadu)

Jerzy Sosnowski (oficer wywiadu) - historia i życie

Jerzy Sosnowski to postać, która w historii Polski zasłużyła się działalnością wywiadowczą na rzecz kraju. Jak

Czytaj więcej
Harald Quandt - pasierb Josepha Goebbelsa

Harald Quandt - przedsiębiorca, który był pasierbem Josepha Goebbelsa

[Harald Quandt był niemieckim przemysłowcem, jednym z najbogatszych ludzi w Zachodnich Niemczech, a także pasi

Czytaj więcej
Ludwik Szalony

Ludwik II Wittelsbach - król Bawarii, który nazywany był szalonym

Ludwik II Wittelsbach był królem Bawarii od roku 1864 do jego śmierci w 1886 roku. Był synem Maximiliana II i

Czytaj więcej