Poznaj Świat z nami
superkalejdoskop.com
Dusiciel BTK

Dusiciel BTK, Dusiciel z Wichity - kim był Dennis Rader?

Dennis Rader, lepiej znany jako "Dusiciel BTK" to jeden z najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii Stanów Zjednoczonych. W ciągu 17 lat terroryzował mieszkańców Wichita w stanie Kansas, zabijając 10 osób. Choć Rader został schwytany i skazany, jego zbrodnie wciąż pozostają jednym z najbardziej przerażających przykładów seryjnego mordercy.

Biografia Dennisa Radera - dusiciela BTK

Dennis Rader urodził się 9 marca 1945 roku w Pittsburgu w stanie Kansas. Jego rodzice byli zwykłymi ludźmi, ojciec był elektrykiem, a matka pracowała w szkole. Rader miał młodszą siostrę i brata. Był opisywany jako cichy i skryty młodzieniec, który był lubiany przez nauczycieli.

Po ukończeniu szkoły średniej Rader wstąpił do sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, gdzie służył przez cztery lata. Po powrocie do cywilnego życia ożenił się z Paulą Dietz, z którą miał dwójkę dzieci. Pracował jako mechanik i instalator alarmów przeciwpożarowych. Był aktywnym członkiem kościoła luterańskiego, gdzie pełnił funkcję prezydenta rady parafialnej.

Jednak, pod powierzchnią pozorów normalności, Rader miał mroczne fantazje, które skłoniły go do zbrodni. W 1974 roku popełnił swoje pierwsze morderstwo. Ofiarą padła Josephine Otero, 11-letnia dziewczynka, którą Rader udusił w swoim domu. Następnie zamordował kolejne osoby, w tym członków jednej rodziny i studentkę.

Rader miał swoją specjalność - wiązał i torturował swoje ofiary przed zabiciem. Często zostawiał na miejscu zbrodni tajemnicze wiadomości dla policji i mediów, w których opisywał szczegóły swoich zbrodni i żartował z władz, nazywając siebie "Dusicielem BTK".

Rader działał przez wiele lat, a jego zbrodnie były inspiracją dla wielu filmów i książek, w tym dla kryminałów Jeffa Lindsaya o Detektywie Harrym Bosch.

Kalendarium wydarzeń

Data Wydarzenie
9 marca 1945 Urodzenie Dennisa Radera w Pittsburgu, Kansas.
1960-1964 Rader uczęszcza do Riverton High School w Riverton, Kansas.
1966-1970 Rader służy w United States Air Force.
May 22, 1971 Rader poślubia Paulę Dietz.
1974 Rader dokonuje swojego pierwszego morderstwa - Josephine Otero.
1977 Rader zabija Kathryn Bright i Shirley Vian.
1978 Rader zabija trzy osoby - Nancy Fox, Marine Hedge i Vicki Wegerle.
1985 Rader zostaje zatrudniony jako instalator alarmów przeciwpożarowych w ADT Security Services w Park City, Kansas.
1991 Rader zostaje prezydentem rady parafialnej w Kościele Luterańskim Chrystusa w Wichita, Kansas.
2004 Rader zostawia na parkingu samochodowym Park City, Kansas, kartkę z napisem "Call Me BTK" i kieruje list do stacji telewizyjnej KSAS-TV, w którym opisuje swoje zbrodnie.
2005 Rader zostaje aresztowany i przyznaje się do popełnienia dziesięciu morderstw. Zostaje skazany na 10 wyroków dożywocia bez możliwości warunkowego zwolnienia.


Odniesienia w kulturze

Historia Dennisa Radera i jego zbrodni była tematem wielu filmów, książek i programów telewizyjnych. W 2017 roku ukazała się książka "The BTK Murders: Inside the 'Bind Torture Kill' Case that Terrified America's Heartland" autorstwa Johna Douglasa, która zawiera szczegółową relację z wydarzeń związanych z działalnością Dennisa Radera. W 2019 roku powstał serial dokumentalny "BTK: A Killer Among Us", który przedstawia historię BTK z perspektywy ofiar, świadków i detektywów, którzy pracowali na tej sprawie.

W 2005 roku wydano film "The Hunt for the BTK Killer", oparty na wydarzeniach związanych z aresztowaniem Radera. W rolę Dennisa Radera wcielił się aktor Gregg Henry. Również w popularnym serialu "Criminal Minds" pojawia się odcinek inspirowany historią BTK, gdzie członkowie zespołu badają brutalne morderstwo związanego z pseudonimem "Dusiciel Trójmiasta".

Dennis Rader pozostaje jednym z najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii Stanów Zjednoczonych. Jego zbrodnie wstrząsnęły społecznością i nadal budzą kontrowersje i zainteresowanie w kulturze popularnej.


Ostatnie wpisy

Idol szygirski

Idol szygirski - jedna z najstarszych rzeźb na świecie

Idol szygirski to jeden z najstarszych odkrytych artefaktów na świecie. Został wykonany około 9500 lat temu, c

Czytaj więcej
Jerzy Sosnowski (oficer wywiadu)

Jerzy Sosnowski (oficer wywiadu) - historia i życie

Jerzy Sosnowski to postać, która w historii Polski zasłużyła się działalnością wywiadowczą na rzecz kraju. Jak

Czytaj więcej
Algimantas Dailidė

Algimantas Dailidė - zbrodniarz, który ukrywał się latami

Algimantas Mykolas Dailidė był jednym z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich na świecie. Urodzo

Czytaj więcej
Harald Quandt - pasierb Josepha Goebbelsa

Harald Quandt - przedsiębiorca, który był pasierbem Josepha Goebbelsa

[Harald Quandt był niemieckim przemysłowcem, jednym z najbogatszych ludzi w Zachodnich Niemczech, a także pasi

Czytaj więcej
Ludwik Szalony

Ludwik II Wittelsbach - król Bawarii, który nazywany był szalonym

Ludwik II Wittelsbach był królem Bawarii od roku 1864 do jego śmierci w 1886 roku. Był synem Maximiliana II i

Czytaj więcej